Juries

People - Juries
The Bass Garden at the American Academy in Rome in late August

Overview

Nine juries, representing a broad cross-section of excellence in the various disciplines are appointed annually to judge the candidate pool. The juries convene from January through March and finalists are expected to come to the Academy office in New York for interviews (see below for interview schedule). The winners are approved by the Academy’s Board of Trustees and announced in April.

The jurors’ primary criterion is excellence. They will consider the quality of an applicant’s submission and select candidates who are not only outstanding in their respective fields, but also at a point in their careers where the Rome Prize is likely to be crucial to their future growth and development.

Ancient Studies

2021 Jury

Mary Ann Eaverly (Chair)
Professor of Classics and Department Chair, Department of Classics, University of Florida

Sarah Levin-Richardson, 2015 Fellow
Associate Professor, Department of Classics, University of Washington

Jackie Murray, 2012 Fellow
Associate Professor of Classics, Department of Modern and Classical Languages, Literatures, and Cultures, University of Kentucky

Dan-El Padilla Peralta
Associate Professor, Department of Classics, Princeton University

Verity Platt
Professor, Department of Classics and Department of Art History, and Chair, Department of Classics, Cornell University

2020 Jury

Steven Ellis, 2013 Fellow, 2016 Affiliated Fellow
Associate Professor, Department of Classics, University of Cincinnati

Carlos Noreña, 2001 Fellow (Chair)
Associate Professor, Department of History, University of California, Berkeley

Molly Pasco-Pranger
Associate Professor and Chair, Department of Classics, University of Mississippi

Tara S. Welch
Professor and Chair, Department of Classics, University of Kansas

Ann Marie Yasin, 2001 Fellow
Associate Professor of Art History and Classics, University of Southern California

2019 Jury

John Bodel, 1983 Fellow, 2006 Resident (Chair)
W. Duncan MacMillan II Professor of Classics and Professor of History, Brown University

Laurel Fulkerson
Associate Vice President for Research and Professor, Department of Classics, Florida State University

Margaret L. Laird, 2000 Fellow
Adjunct Associate Professor, Department of Languages, Literatures, and Cultures, University of Delaware

Molly Swetnam-Burland
Associate Professor, Department of Classical Studies, College of William and Mary

Katharina Volk
Professor, Department of Classics, Columbia University

Design

2021 Jury

Irma Boom, 2018 Resident
Founder and Principal, Irma Boom Office, Amsterdam

Stephen Burks
Founder and Principal, Stephen Burks Man Made

Mikyoung Kim
Founding Principal, Mikyoung Kim Design, Boston

Mark Lee, 2017 Resident (Chair)
Founder and Partner, Johnston MarkLee, Los Angeles

Leslie Lokko
Professor, Founder, and Director, African Futures Institute

Anuradha Mathur
Professor, Landscape Architecture Department, Stuart Weitzman School of Design, University of Pennsylvania

Mabel O. Wilson
Nancy and George Rupp Professor of Architecture, Graduate School of Architecture, Planning, and Preservation, Columbia University

2020 Jury

Michael Bierut, 2016 Resident (Chair)
Partner, Pentagram, New York

Andrew Blauvelt
Director, Cranbrook Art Museum

Stephen Cassell, FAIA
Principal, Architecture Research Office, New York

Julia Czerniak
Professor and Associate Dean, School of Architecture, Syracuse University

Elizabeth Diller
Partner, Diller Scofidio + Renfro, New York

Calvin Tsao, 2010 Resident
Principal, Tsao & McKown Architects, New York

Michael Van Valkenburgh, 1988 Fellow
Charles Elliot Professor, Graduate School of Design, Harvard University; and Partner, Michael Van Valkenburgh Associates, New York

2019 Jury

Anita de la Rosa Berrizbeitia, 2006 Fellow (Chair)
Chair of Landscape Architecture, Graduate School of Design, Harvard University

Julia Czerniak
Professor and Associate Dean, School of Architecture, Syracuse University

Mario Gooden
Principal, Huff + Gooden Architects, New York; and Associate Professor of Professional Practice, Graduate School of Architecture, Planning, and Preservation, Columbia University

Lisa Iwamoto
Principal, IWAMOTOSCOTT, San Francisco; and Professor of Architecture, College of Environmental Design, University of California, Berkeley

Zoë Ryan
John H. Bryan Chair and Curator of Architecture and Design, Art Institute of Chicago

Georgianna Stout
Founding Partner and Creative Director, 2x4, New York

Historic Preservation & Conservation

2021 Jury

Jorge L. Hernandez
Professor, Department of Architecture, University of Miami; and Founding Principal, JLH Architect, Coral Gables, Florida

Rahul Mehrotra, 2017 Resident (Chair)
John T. Dunlop Professor in Housing and Urbanization, Graduate School of Design, Harvard University; and Founding Principal, RMA Architects, Mumbai and Boston

Bryony Roberts, 2016 Fellow
Founding Director, Bryony Roberts Studio; and Adjunct Assistant Professor, Graduate School of Architecture, Planning, and Preservation, Columbia University

Anna Serotta, 2015 Fellow
Associate Conservator, Metropolitan Museum of Art

2020 Jury

Vincent J. Buonanno
President, Mile of History Association, Providence, Rhode Island; and Chairman and CEO (retired), Tempel Steel Company, Chicago

John Stuart, AIA (Chair)
Associate Dean for Cultural and Community Engagement, Executive Director of Miami Beach Urban Studios, and Distinguished University Professor of Architecture, Florida International University

Lori Wong, 2019 Fellow
Project Specialist, Building and Sites Department, Getty Conservation Institute

2019 Jury

Suzanne Deal Booth (Chair)
Cofounder and Director, Friends of Heritage Preservation, Austin, Texas

Thompson Mayes, 2014 Fellow
Vice President and Senior Counsel, National Trust for Historic Preservation, Washington, DC

Ellen Pearlstein
Professor, Department of Information Studies, Interdepartmental Program in the Conservation of Archaeological and Ethnographic Materials, University of California, Los Angeles

Literature

2021 Jury

T. Geronimo Johnson, 2018 Fellow
Writer, Berkeley, California

Sandra Lim
Associate Professor, Department of English, University of Massachusetts, Lowell

Sigrid Nunez, 2001 Fellow
Writer in Residence, Boston University

Francine Prose, 2006 Resident (Chair)
Distinguished Writer in Residence, Bard College

Brenda Shaughnessy
Professor, Department of English, Rutgers University, Newark

2020 Jury

Ishion Hutchinson, 2018 Fellow
Associate Professor, Department of English, Cornell University

Azareen Van Der Vliet Oloomi
Associate Professor of English, Concurrent Faculty, Department of Romance Languages and Literatures, University of Notre Dame; and Fellow, Kroc Institute for International Peace Studies

Francine Prose, 2006 Resident (Chair)
Distinguished Writer in Residence, Bard College

Bennett Sims, 2019 Fellow
Assistant Professor, Department of English, University of Iowa

Lysley Tenorio, 2016 Fellow
Professor, Creative Writing, Saint Mary’s College of California

2019 Jury

Mary Caponegro, 1992 Fellow (Chair)
Writer and Richard B. Fisher Family Professor in Literature and Writing, Bard College

Cornelius Eady
Poet and Professor of English, Stony Brook University

Rivka Galchen
Writer and Assistant Professor, School of the Arts, Columbia University

Paul La Farge
Writer, Upstate New York

Liz Moore, 2015 Fellow
Writer-in-Residence, Temple University

Medieval Studies

2021 Jury

Hussein Fancy, 2017 Fellow
Associate Professor, Department of History, University of Michigan

William Jordan, 2018 Resident (Chair)
Dayton-Stockton Professor of History, Department of History, Princeton University

Areli Marina, 2001 Fellow
Associate Professor, Kress Foundation Department of Art History, University of Kansas

Marina Rustow, 2007 Fellow
Khedouri A. Zilkha Professor of Jewish Civilization in the Near East, Department of Near Eastern Studies, Princeton University

Nicholas Watson
Henry B. and Anne M. Cabot Professor of English Literature, Department of English, Harvard University

2020 Jury

Suzanne Conklin Akbari
Professor of English and Medieval Studies, Institute for Advanced Study

Anna Maria Busse Berger (Chair)
Distinguished Professor of Music, Department of Music, University of California, Davis

Theresa Flanigan
Professor of Art History, College of Saint Rose

Joel Kaye
Ann Whitney Olin Professor of History, Department of History, Barnard College

Lawrence Nees
Professor of Art History and H. Fletcher Brown Chair of Humanities, University of Delaware

2019 Jury

Christopher Baswell
Professor of English and Comparative Literature, Department of Classics, Columbia University and Barnard College

Ardis Butterfield
Marie Borroff Professor of English, Professor of French, and Professor or Music, Yale University

Katherine L. Jansen, 1995 Fellow, 2014 Resident
Ordinary Professor and Chair, Department of History, Catholic University of America

William Chester Jordan, 2018 Resident (Chair)
Dayton-Stockton Professor of History, Department of History, Princeton University

Daniel Weiss
President and CEO, Metropolitan Museum of Art

Modern Italian Studies

2021 Jury

Anna Harwell Celenza (Chair)
Thomas E. Caestecker Professor of Music, Department of Performing Arts, Georgetown University

Mark I. Choate
Associate Professor, Department of History, Brigham Young University

Mark Chu
Professor, Department of Italian, University College Cork

Vivien M. Greene, 2004 Fellow
Senior Curator, 19th- and Early 20th-Century Art, Solomon R. Guggenheim Museum

Joseph Luzzi
Professor of Comparative Literature and Faculty Member in Italian Studies, Bard College

2020 Jury

Pamela Ballinger, 2002 Fellow, 2011 Affiliated Fellow
Fred Cuny Chair in the History of Human Rights and Professor of History, Department of History, University of Michigan

Fabio Finotti
Mariano DiVito Professor of Italian Studies, Department of Romance Languages, University of Pennsylvania

Mary Gibson, 2003 Fellow, 2010 Resident
Professor, John Jay College of Criminal Justice, Graduate Center, City University of New York

Dietrich Neumann, 2014 Resident
Professor of the History of Modern Architecture and Italian Studies and Director of Urban Studies, Brown University

Barbara Spackman (Chair)
Cecchetti Professor of Italian Studies and Professor of Comparative Literature, University of California, Berkeley

2019 Jury

Emily Braun (Chair)
Distinguished Professor, Department of Art and Art History, Hunter College and the Graduate Center, City University of New York

L. Scott Lerner
Arthur and Katherine Shadek Professor of Humanities and French and Italian, Department of Italian, Franklin and Marshall College

Stanislao G. Pugliese
Queensboro Unico Distinguished Professor of Italian and Italian American Studies, Department of History, Hofstra University

David Rifkind
Associate Professor, Department of Architecture, and Chair, Department of Landscape Architecture and Environmental and Urban Design, Florida International University

Mary Ann Smart
Gladyce Arata Terrill Chair, Department of Music, University of California, Berkeley

Musical Composition

2021 Jury

Andy Akiho, 2015 Fellow
Composer, New York and Portland, Oregon

Jonathan Berger, 2017 Fellow
Denning Family Provostial Professor in Music, Department of Music, Stanford University

Suzanne Farrin, 2018 Fellow (Chair)
Frayda B. Lindemann Professor of Music, Hunter College and the Graduate Center, City University of New York

Tania J. León, 1998 Resident
Distinguished Professor Emerita, City University of New York; and Composer, Conductor, Founder, and Artistic Director, Composers Now

Lei Liang, 2012 Fellow
Chancellor's Distinguished Professor of Music, Department of Music, University of California, San Diego

2020 July

Christopher Cerrone, 2016 Fellow
Lecturer, Peabody Institute, Johns Hopkins University

Sebastian Currier, 1994 Fellow
Composer, New York

Erin Gee, 2008 Fellow (Chair)
Assistant Professor, Department of Music, Brandeis University

Annie Gosfield, 2016 Resident
Composer and Adjunct Professor of Composition, Department of Music, Columbia University

2019 Jury

Martin Brody, 2002 Resident (Chair)
Catherine Mills Davis Professor Emeritus of Music, Wellesley College

Alan Fletcher
President and CEO, Aspen Music Festival and School

Rand Steiger, 1986 Fellow
Distinguished Professor and Conrad Prebys Presidential Chair, Department of Music, University of California, San Diego

Barbara White
Professor, Department of Music, Princeton University

Renaissance & Early Modern Studies

2021 Jury

Renée Baernstein, 1991 Fellow
Professor of History and Senior Associate Dean of the College of Arts and Science, Miami University

Virginia Cox
Professor of Italian, Department of Italian Studies, New York University

Anthony M. Cummings, 2012 Resident
Professor of Music and Coordinator of Italian Studies, Lafayette College

Anthony Grafton, 2004 Resident
Henry Putnam Professor, Department of History, Princeton University

Lisa Pon (Chair)
Professor, Dornsife Department of Art History, University of Southern California

2020 Jury

Wendy Heller, 2001 Fellow
Scheide Professor of Music History and Chair, Department of Music, Princeton University

John J. Marciari, 1998 Fellow (Chair)
Charles W. Engelhard Curator and Department Head, Drawings, and Prints, Morgan Library and Museum

Sarah Blake McHam
Distinguished Professor, Department of Art History, Rutgers University

Guido Ruggiero, 2012 Resident
Professor of History and Cooper Fellow, College of Arts and Sciences, University of Miami

Eleonora Stoppino
John A. and Grace W. Nicholson Professorial Scholar, Associate Professor of Italian, and Director, Program in Medieval Studies, University of Illinois

2019 Jury

Massimo Ciavolella
Professor, Department of Italian, University of California, Los Angeles

Thomas V. Cohen, 1992 Fellow
Professor, Department of History, York University

Thomas Forrest Kelly, 1986 Fellow, 2002 Resident
Morton B. Knafel Research Professor of Music, Harvard University

Eileen Reeves (Chair)
Professor of Comparative Literature, Princeton University

Louise Rice, 1986 and 1995 Fellow, 2008 Resident
Associate Professor, Department of Art History, New York University

Visual Arts

2021 Jury

Teresita Fernández, 1999 Affiliated Fellow, 2018 Resident
Artist, Brooklyn

Ann Hamilton, 2017 Resident
Artist and Distinguished University Professor, Ohio State University

Byron Kim
Artist, Brooklyn

Glenn Ligon, 2020 Resident
Artist, Brooklyn

Helen O’Leary, 2019 Fellow
Artist and Professor of Art, School of Visual Arts, Pennsylvania State University

Walid Raad
Artist and Professor, Cooper Union

Adam D. Weinberg, 2020 Resident (Chair)
Alice Pratt Brown Director, Whitney Museum of American Art

2020 Jury

Mel Chin
Artist, Egypt, North Carolina

Susan Meiselas, 2017 Resident
Photographer, New York

David Schutter, 2016 Fellow
Artist, Chicago

Amy Sillman, 2015 Resident (Cochair)
Artist, New York

Nari Ward, 2013 Fellow
Artist, New York

Adam Weinberg, 2020 Resident (Cochair)
Alice Pratt Brown Director, Whitney Museum of American Art

2019 Jury

Richard Barnes, 2006 Fellow
Photographer and Artist, Beacon, New York

Suzanne Bocanegra, 1991 Fellow
Artist, New York

Cecily Brown
Artist, New York

Chon Noriega
Curator and Professor, University of California, Los Angeles

Judy Pfaff, 1988 Fellow
Artist and Professor of Studio Art, Bard College

Enrico Riley, 2017 Fellow
Artist and Professor of Studio Art, Dartmouth College

Adam D. Weinberg (Chair)
Alice Pratt Brown Director, Whitney Museum of American Art